Община Георги Дамяново настоява за спешен ремонт на пътя от село Гаврил Геново през Георги Дамяново до село Дълги Дел, който свързва 10 от 13-те села в общината, съобщи кметът на Георги Дамяново Нина Петкова.
Медицинският хеликоптер отново е в състояние да изпълнява мисии, съобщиха от Центъра за медицинска помощ по въздуха в страницата си във Фейсбук.
От центъра допълват, че през изминалата седмица е била монтирана т.нар. черна кутия на летателната машина, която преди това е преминала всички необходими тестове и лицензиране на софтуера и хардуера.
„Технически персонал, осигурен от производителя „Леонардо“ АД, монтира регистратора на полетната информация и разговорите и извърши съответните летателни изпитвания“, допълват от Центъра.
От съобщението става ясно, че вече е издаден документ, който удостоверява годността на хеликоптера и от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ са потвърдили, че машината може да продължи да изпълнява мисии.
На 6 ноември момиче беше транспортирано до Спешната болница „Пиро
Дни на отворените врати за безплатна диагностика и последващо лечение на сънна апнея организира на 10 и 17 декември отделението „Уши, нос, гърло“ (УНГ) на Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. В тази кампания е добре да се включат мъже и жени с хъркане, при които има данни, че е налице изменение на характеристиката на дишането или спирането му по време на сън, уточни началникът на отделението д-р Стоян Стоянов. На тях ще им бъде проведен предварително скринингов текст за наличие на сънна апнея.
Профилактичните прегледи ще се извършват в УНГ отделението, от 15:00 до 18:00 часа, а по преценка на д-р Стоянов, ще бъдат извършени последващи холтерови изследвания на пациентите.
Профилактиката на сънна апнея може да предотврати доста тежки здравословни проблеми,
Представители на партия „Възраждане“ проведоха среща с представители на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) и Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ), след която изразиха подкрепа за увеличаването на възнагражденията в сектор „Сигурност“.
„На тази среща за пореден път изразихме подкрепа за техните искания. Не смятаме, че системата за сигурност трябва да става жертва на влизането в еврозоната. В момента заявените намерения на финансовото министерство са за един изключително рестриктивен бюджет, който на практика ще убие българската икономика. Няма как да подкрепим нито орязване, нито замразяване, нито каквото и да било друго в системата на МВР, по отношение на заплатите на нейните служители“, каза лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов след разговорите, провели се в парламента.
<
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции се събраха на кръгла маса на тема "Как бизнесът съхранява водното богатство" и обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването. Събитието, което се проведе в TEZ Event Center, беше организирано от сдружение "Клъстер Тракия икономическа зона" (КТИЗ) по инициатива на фирма "Сокотаб", която е член на сдружението.
Кръглата маса беше открита от инж. Пламен Панчев, основател на Тракия икономическа зона (ТИЗ). След официалната част Инна Владева, групов координатор по устойчивост във фирма "Сокотаб", представи презентация, включваща основните аспекти на водната криза у нас и екологичните цели и задачи, които компанията си е поставила, за да се справи с проблема.
"Идеята за тази среща беше провокирана до голяма степен от внедряването на стандарт по опазване на водните ресурси. Ние започвам
По искане на община Георги Дамяново състоянието на въпросния път е обсъдено в Областната комисия по безопасност на движението към Областната управа в Монтана и е внесено като извънредна точка на последното заседание.
Пътят Гаврил Геново – Дълги дел е с дължина 23 километра. Той е третокласен и е в лошо състояние. Шосето не е ремонтирано основно от около 50 години, а текущи ремонти не са правени от шест години насам. То е осеяно с дупки и неравности и пътуването по него е трудно, обяви кметът.
През септември миналата година в село Меляне, откъдето преминава въпросният път, беше организиран протест. Въпреки това средства за ремонт не бяха отпуснати и досега състоянието на пътя е същото, уточни Петкова.
Общинският съвет в Мизия одобри на редовно заседание днес три докладни на кмета, касаещи актуализация на програмата за управление и разпореждане с общински имоти. След решение на съветниците три имота – два в Мизия и един в Крушовица, ще бъдат обявени за продажба. За целта възложиха на кмета изработването на пазарни оценки на имотите.
Съветниците актуализираха и капиталовата програма на общината.
Началото на заседанието започна с минута мълчание в знак на почит и признателност към загиналите герои за Освобождението на Мизия. Днес се отбелязват 147 години от освобождението на населеното място. На паметника при Каменов мост община Мизия отбеляза годишнината с поднасяне на венци и цветя.
Възпитаници на Професионалната гимназия по икономика и туризъм ,,Алеко Константинов” – Велинград бяха сред представителите на България, които влязоха в ролите на евродепутати за ден и дискутираха по темите за бедността и социалната изолация в днешното издание на младежката програма "Евроскола" в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург.
Във форума се включиха представители от 25 страни-членки на Европейския съюз. Събитието започна с видео приветствие от президента на Европейския парламент Роберта Мецола.
„Ние говорим различни езици, имаме различни гледни точки, различни култури, традиции и приоритети, може да не сме съгласни по всички въпроси, но сме съгласни с нуждата от дебати и от изслушване и уважаване на всички страни. Това означава демокрацията и това е нашата сила“, се обърна Роберта Мецола към присъстващите.
Участник в събитието бе бъ
Актуалната миграционна политика и ще обсъдят служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и колегите му от Австрия, Румъния и Унгария на среща в Будапеща в петък, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз (ЕС), като целта е да бъдат дискутирани предстоящите стъпки за отпадане на контрола по вътрешните сухопътни граници за България и Румъния, известен като сухопътен Шенген.
По време на разговорите ще бъде направен преглед на актуалната миграционна ситуация и резултатите от засиленото полицейско сътрудничество в региона, както и прилаганите компенсаторни мерки след отпадането на контрола по въздушните и морските граници на 31 март т.г. На тази основа министрите ще обсъдят възможните бъдещи стъпки и ангажименти на страните.
Преди срещата в Будапеща на вътрешните министри на Австри
Над 230 проверки за качеството на атмосферния въздух в София е извършил Столичният инспекторат от началото на отоплителния сезон, съобщи на страницата си във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев.
Съставени са 26 акта и фишове, дадени са и множество предписания, допълни кметът и отбеляза, че в този сезон най-често страдаме от влошаването на качеството на въздуха и проверките се правят, за да спре замърсяването.
Най-често нерегламентираните дейности са свързани със горене на отпадъци, замърсяване на уличните платна от камиони с непочистена ходова част, извършване на строителни и ремонтни дейности, при които се получава запрашаване и др., обясни столичният кмет.
Столичната община продължава да работи активно върху системи за подобряване на капацитета на общината да засича навреме замърсяването, за да да се съхрани здравето на хората, увери Терзиев.
&nbs
Програмата, която минимум очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени, ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10%, с някой разлики - за учителите 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на някой други заплати, за които протестират постоянно - и в земеделието, и в транспорта, и в културата. Това каза пред журналисти в Бургас президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров.
Очевидно е, че няма да има замразяване на заплатите, независимо кой какво говори, коментира той. Няма да има замразяване на доходите, има договорка за 10-процентно минимално увеличение на всички работни заплати, които плаща правителството. Сега въпросът стои с всички тези, които са с увеличение над 10 процента, и к